18 Mayıs 2009 Pazartesi

Babacığım Seni Daima Sevecek ve Koruyacağım

Babanızı nasıl anlatırsınız desem cevabınız ne olurdu? Koruyucu, işkolik, ailesiyle ilgili, ilgisiz, huysuz, duygulu ama sevgisini fazla göstermeyen… Sizlerin babalarınız nasıldır bilemiyorum. Fakat, benim babamın koruyucu, güçlü, ailesine düşkün, çabuk kızan, bir o kadar da çabuk yumuşayan sevgi dolu bir yüreği olduğunu söylerim. Bana veya anneme kızıp bağırdıktan hemen sonra üzülüp pişman olan babam bize hep ‘Ne yapayım. Ben böyle bir huysuz adamım.’ der. Öğrenmesini istemediğim yanlış bir davranışım ortaya çıktığında her seferinde korkularımın ne kadar yersiz, babamın aslında ne kadar anlayışlı olduğunu tekrar tekrar gördüm. Canım huysuz adamım; seni ben de, annem de çok seviyoruz.

Bir düşünürseniz Türk ailelerinde çoğunlukla babalar sinirli, anneler ise yumuşak başlıdır. Aile yapısını bu şekilde basite indirgeyerek genellemek yanlış veya ters gelebilir. Ancak, gerçek hayat bir yana; filmlerde, dizilerde bile baba, asabi, çabuk esip gürleyen ama özünde iyi kalpli, hemen sinirlendiği için kendisinden bir takım aile sorunlarının gizlendiği bir figür olarak resmedilir. Anne ise hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, çocuklarıyla eşi arasında bir denge kurmak için didinen, babanın sinirlerini yatıştırmaya çalışan ve ev işlerine boğulmuş bir ev kadını olarak ele alınır.

Babama çok benzettiğim abimin de yakında bir çocuğu olacak. Her insan gibi çocuğunu her zaman çok seveceğine ve koruyacağına eminim. Fakat, acaba o da aynı şekilde hem sevecen hem sinirli bir baba mı olacak?

Babama karşı hiç eksilmeyen, tersine daha da artan sevgimi küçük bir anımı anlatarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Beş veya altı yaşlarındayken babamın iki, üç günlüğüne tek başına şehir dışına gitmesi gerekmişti. Ben, abim ve annem bir arada kalırken babam yalnız başına seyahate çıkacağı çok üzülmüştüm. Başına bir şey gelmesinden çok korkmuştum. Bu yüzden ‘Babacığım seni daima sevecek ve koruyacağım’ diyerek arkasından seslenmiştim. Aradan çok uzun süre geçti. Buna rağmen bugün bile babam herhangi bir yere yalnız gittiğinde aynı duyguları hissederim. Baba, seni her zaman sevecek ve kollayacağım. Tıpkı senin de beni sevip koruduğun gibi.

4 yorum:

  1. benim babamda en başta yazdığı gibi bir adam ilk pragraftaki sevgi dolu bir adam bnm babam.....

    YanıtlaSil
  2. benim babam cok duygusal,,sevecenli,,cok melek bi adamdi..hickimseyi kirmazdi,,ve herkesin yardimcisi olurdu,,etrafinda cok sevilendi,,iste bu yuzden allahim daha cok seviyormuski babami yanina aldi;-(

    YanıtlaSil
  3. VhCZPh rxhbmzmmcgrp, [url=http://xxikvisnypoq.com/]xxikvisnypoq[/url], [link=http://yzxlizyixqam.com/]yzxlizyixqam[/link], http://eqbhiyvvsimk.com/

    YanıtlaSil