16 Nisan 2014 Çarşamba

Anneler Gününün Tarihçesi

1908 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan anneler gününün nasıl ortaya çıktığını ve nasıl dünya geneline yayıldığını biliyor musunuz? Anneler için son derece mutluluk verici olan bu özel günün ortaya çıkmasının nedeni ve bu günün amacı annelere duyulan saygının ifade edilmesidir. Bu özel gün sayesinde yılda bir kez de olsa annelerin ne kadar özel ve önemli oldukları dünya genelinde çok daha net bir şekilde ifade edilir.

Bu özel gün Amerika’da yaşanan iç savaş yıllarının hemen ardından, 10 Mayıs 1908 yılında kutlanmaya başlandı. Bu kutlamayı başlatan da Julia Ward Howe oldu. Bu özel isim, Anna Jarvis’den aldığı ilham ile anneler gününün her yıl aynı tarihte kutlanması fikrini ortaya attı. Bu fikir çok beğenildi ve kolaylıkla toplum tarafından da kabul gördü. İlk anneler günü kutlaması ise bir kilisede yapıldı.

Anna Jarvis’in Ölüm Günü Anneler Günü Olarak İlan Edildi!

Anneler gününe ilham kaynağı olan Anna Jarvis iç savaş yıllarında annelerin daha iyi şartlarda çalışması ve yaşamsı için çok büyük çabalar sarf etmesiyle bilinen bir isimdir. Kendi kızına da aynı ismi veren Anna Jarvis 10 Mayıs 1908’de vefat etti. Onun hayata veda ettiği bu gün West Virginia Kilisesi’nde ilk anneler günü kutlaması yapıldı ve bu özel isim özel bir tören ile anıldı.

Amerika’nın 45 farklı eyaletine bu özel gün hızla yayıldı. Bu eyaletlerde de anneler günü kutlamaları yapılmaya başlandı. 1912 yılında ise anneler günü resmiyet kazandı ve ülke genelinde resmi olarak da kutlanmaya başlandı. Ancak Türkiye de dahil olmak üzere çoğu ülkede bu gün 10 Mayıs’ta değil, Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanıyor. Amacı ise çalışan kesimin anneleri ile bu özel günde zaman geçirebilmesidir.

Elbette tüm anneler için en özel hediye çocuklarıyla zaman geçirebilmeleri olmaktadır. Ancak yine de küçük bir hediye annelerin ne kadar özel ve kıymetli olduklarını anlatmayı sağlayabiliyor. Bu hediyeler anneleri en mutlu edecek olan alternatifler arasından seçilmelidir. Onların hatıralarını canlandırabilecek, yaşamlarını kolaylaştırabilecek kısacası onları gülümsetebilecek bir armağan, kuşkusuz en doğru anneler günü hediyesi olacaktır!

Anneler günü ile ilgili daha fazla bilgi için annelergunu.gen.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder